אחדות עמ"י

מסר: כולנו חלק מעם אחד
אמנם כולנו מדריכים חרוצים שמכינים פעולות מראש. אבל תמיד קורה איכשהו שנתקעים בלי פעולה... רגע לפני שהחניכים באים. אז במיוחד בשבילכם מאגר הפעולות הגדול והעדכני בארץ!

אחדות עמ"י

הודעהעל ידי hodaya.schreiber » 19 נובמבר 2017, 00:25


שלב א
מביאים כמה דוגמאות של אנשים שונים מעמ"י:
קרן- סטודנטית למדעי החברה באוניברסיטת בן גוריון. אתאיסטית ופעילה ב"שלום עכשיו". מתנדבת פעם בשבוע בכפר בדואי במטרה לקדם את הנשים הבדואיות.

שרה- בת 40 עם עשרה ילדים בלי עין הרע. גרה בבני ברק-סמוך לכולל של בעלה וחמש דקות הליכה מהסמינר של הבנות. היא עובדת כמורה ומפרנסת את הבית. בעלה מפרנס מבחינה רוחנית כמובן. היא מקפידה לתרום לעמותת "עזר לחולה" ומכינה אוכל למשפחות נזקקות.

בת אל- נשואה לדוד ואמא (גאה!) לשני ילדיה. היא שומרת שבת, כשרות וקצת הלכות צניעות ומאמינה שהקב"ה רואה ללב וקצת פחות לעיניים. כל יום עצמאות תמצאו אותה חוגגת במנגל ענק שאליו כל עם ישראל ואשתו מוזמנים כי - "כולנו אחים".

תפארת- בת שלושים. נשואה באושר (קצת פחות בעושר) לציון פלוס ארבעה ילדים מקסימים. הם גרים במעלה תהילה, ישוב חדש שהקימו בעצמם. כרגע היא עובדת את ה' יתברך ומחנכת את ילדיה. בעלה מתפרנס מעבודות בניין.

צור- בוגר ישיבה תיכונית. הולך עם כיפה "שנקל" אך תורם מכל כספו, גופו ויכולתו למען האחר. תמיד תמצאו אותו עוזר לילד חולה, זקנה בודדה ורץ למקום תאונה או חלילה פיגוע. כרגע לא ממש בוער לו להתחתן - לא עם התורה ולא עם אשתו לעתיד. העיקר, בעיניו, הוא להיות נדיב ומוסרי.

דיויד- בן 24, עלה מארה"ב והתנדב בצה"ל למרות מגבולותיו הפיזיות. מתנדב בחופשות בתגלית ומתכנן ללמוד קיימות וסביבה. מרצה קבוע בהרצאות לתנועות נוער ציוניות.

מציגים את הדמויות אחת אחת, תוך כדי ההדגשה של הנק' היהודית בכל אחת מהן.
שלב זה בא להציג סוגים שונים של אנשים בעמ"י ואת השוני בניהם, מול הדבר היחיד המאחד את כולם - כולם יהודים, חלק מעמ"י.

שלב ב
מבקשים מכל אחד לדרג את הדמויות לפי השאלה - מי הוא יהודי מבחינתכם?
כל אחד משתף את הבחירה שלו ומתפתח דיון.

מטרת השלב השני הוא לעורר את החניכים לגבי האידיאל שלהם וליצור מחלוקת בין המשתתפים.
המחלוקת מראה לנו שלכל אחד יש את הדמות האידיאלית מבחינתו ולכן אנחנו לא יכולים להגדיר מי יהודי יותר ומי פחות.

שלב ג
מקריאים את הקטע הבא (חשוב להקריא את הקטע בעוצמה כדי להדגיש את המסר ולעורר את החניכים):

רבותי, אהבת ישראל זה דבר שאנו חייבים להתחזק בו! 
תדעו לכם שכל הזמן מפרידים אותנו מעצמנו.
תראו כמה חלוקות עשו לנו: יש חרדי, יש חרדי לאומי, יש לאומי, יש מסורתי ויש חילוני, חכה עכשיו זה לא נגמר! יש שמאל קיצוני, יש שמאל, יש ימין, יש ימין קיצוני, חכה זה לא נגמר! יש ספרדי, יש אשכנזי, יש תימני, חכה זה לא נגמר! באותה עדה יש עשרה בתי כנסת באותה שכונה, חכה זה לא נגמר! יש ספורט, יש קבוצות כדורגל, חכה זה לא נגמר!
תראו לאיזה שטויות אנחנו נכנסים....
רבותי, מישהו מפה שואל לאיזו מפלגה גלעד שליט שייך? מה הוא, אשכנזי או ספרדי? סבא שלו הוא חרדי לאומי, חרדי או מסורתי? מישהו יכול לענות לי על השאלות האלו?
רון ארד, תגידו, באיזה נוסח הוא מתפלל? אתם לא יודעים? איזו קבוצה הוא אוהד?
מישהו יכול להגיד לי שהדברים האלו מעניינים אותו כשאח שלו בשבי? אז למה צריך שאח שלי יהיה בשבי כדי שאני אוהב אותו? למה אני לא יכול לאהוב כל אחד לפני? למה אני לא יכולה להסתכל על בת ולאהוב אותה? למה אני לא יכול להתפלל על כל יהודי מעומק הלב? למה לא כואב לי על כל יהודי? למה אני צריך שאח שלי יהיה במילואים בשביל להתפלל עליו? למה חייל שעכשיו בעזה בפעילות לא כואב לי?
במלחמת לבנון השנייה כשקראנו תהילים, מישהו קרא רק על החיילים שמתפללים בנוסח שלו? רק על החיילים שאוהבים את הקבוצה שלו?
למה? כי בשעה של מצוקה אנחנו מגלים שאנחנו אוהבים את כולם.
רבותי, בית המקדש חרב על שנאת חינם. את השנאת חינם אנחנו צריכים לתקן! מהלב! מאהבת חינם!
לא אמרתי לך שתקבל את כל הדעות, לא אמרתי לך לקבל את הדרך... תחזיק בשלך, אין בעיה.. אבל תאהב!
האר"י הקדוש אמר שכל בוקר כל יהודי לפני שהוא מתפלל לריבונו ש לעולם, צריך לומר כך: "הריני מקבל על עצמי מצוות עשה של ואהבת לרעך כמוך. והריני מקבל על עצמי לאהוב כל יהודי בנפשי ומעודי"
רבותי, אם נאהב, יפתרו לנו הרבה בעיות!

סיכום
כולנו חלק מעמ"י, העם היהודי, המורכב מכמה מליונים של אנשים שונים לגמרי. לא משנה מה, בין כל יהודי ויהודי יש קשר שמחבר בניהם. שבעז"ה נזכה כולנו להתאחד ולהגיע לגאולה השלמה ושנדע לקבל כל יהודי ובאמת לאהוב כל יהודי ויהודי.

תגובה מהירה:


חזור אל פעולות