על ידי הדר אלאלוף » 02/07/2019, 15:15
[right]בס"ד
דסי רבינוביץ-
מטרות:[/right] [right]· החניכים יבינו את הערך העצום בלשמח אחרים וגם יבינו שדבר זה לא דורש מאמץ רב אלא בעיקר רגישות ותשומת לב.[/right] [right]· החניכים יבינו שהשמחה צריכה להתחיל קודם כל בנו, בראייה חיובית ועין טובה, ואח"כ השמחה קורנת החוצה ומדבקת אחרים.[/right] [right]מהלך:
פתיחה- כוסות
סיפור דסי והקרנת תמונה
סיפור המשמחים
הקלטה של צחוק
שיר עיגולי השמחה וסיום[/right] [right]פתיחה: (20 דקות)
משחק- מתיישבים במעגל. בוחרים בחניך אחד שעומד במרכז המעגל ומנסה להצחיק. כל מי שצחק ממנו, מצטרף אליו ומנסה להצחיק יחד איתו.
המשחק יגמר כאשר כולם בסוף יצחקו או שישאר אחרון שלא צחק בכלל.
שואלת- מה לדעתכם הנושא של הפעילות היום?
מתודה- המדריכה מעמידה 5 כוסות ממוספרות. על הלוח נכתוב ממוספר מצבים שגורמים לשמחה-
1.לקבל אלף שח
2.להצליח בכל המבחנים השנה
3.לעזור ולתמוך לילד חולה במחלה קשה
4.להגשים את החלום שלי
5.ניצחון במשחק תחרותי.
כל חניך מקבל 6 חרוזים. בתורות, כל אחד יצטרך לבחור ב3 מצבים (מתוך ה5) שהכי
ישמחו אותו ולחלק את החרוזים לפי היחס הבא- 3 חרוזים למה שיעשה אותו הכי שמח, 2
חרוזים למה שיעשה אותו שמח פחות, חרוז 1 למה שיעשה אותו הכי פחות.
בסוף אנחנו נראה את יחסי החרוזים בכוסות. נפתח דיון על מה באמת נותן שמחה? אבל לא
סתם שמחה- שמחה אמיתית ופנימית. נגיע עם הילדים למסקנה שהשמחה היא מבפנים, היא
יקרה וחשובה. שמחה היא משהו שאנחנו יכולים לספק לאחרים והיא משהו שאנחנו חייבים
לפתח בעצמנו.
מהלך שיעור:
סיפור דסי- עיגולי השמחה (5 דקות)
נקרין תמונה של דסי. נסביר- היום נכיר אישה מאוד מיוחדת שקוראים לה דסי רבינוביץ'. דסי היתה ילדה מאוד אקטיבית ושמחה. בגיל 17 כשהיא היתה בשיא
הפעילות בביה"ס ובתנועת הנוער היא חלתה בסרטן. היא היתה צריכה לעבור טיפולים
מאוד קשים שמאוד לא נעימים לגוף בניסיון להציל אותה.[/right] [right]היא התמודדה עם מחלתה בעזרת שמחה וגם פעלה כדי לשמח אחרים בסביבתה, כדי להמתיק מעט את הכאב והסבל שחוותה בזמן המחלה. היא שינתה את כל האוירה במחלקה
בביה"ח לאווירה שמחה. היא קודם כל אמרה לעצמה שהיא תשמור על שמחת החיים שלה
למרות שקשה לה, ושהיא לא תעצור בזה אלא גם תפעל כדי להמתיק את הכאב של שאר החולים.
דרך התמודדותה המיוחדת, דסי נהייתה ידועה לציבור ע"י כתבות וראיונות בתקשורת
במשך תקופת מחלתה. דסי הצליחה לסיים את הלימודים בתיכון ואפילו עשתה שירות לאומי אבל לאחר מכן לצערנו היא נפטרה בגיל 19. דסי היתה דוגמא לשמחה למרות שהיא היתה במצב
הכי קשה. היא הפיצה שמחה בכל מקום ועם כל הקושי היתה הכי שמחה ושימחה אחרים.
סיפור המשמחים (5 דקות)
פעם היה רב שהגיע לשוק. הוא שאל שם אדם מאוד חכם: מי מכל האנשים בשוק הוא ראוי לשבח? האיש החכם הצביע על שני אנשים. תהה לעצמו הרב במה עוסקים שני אנשים
אלה...? יש לכם ניחושים ילדים? לבסוף ניגש אליהם הרב ושאל אותם: תגידו, במה אתם
עוסקים? ענו לו: "בני אדם שמחים אנחנו ומשמחים עצובים." ילדים, מי הבין במה עוסקים אנשים אלו? למה נראה לכם שהם ראויים לשבח? למה מה שהם עשו כ"כ חשוב? נבין יחד עם הילדים כמה ערך יש לכך שגורמים לאנשים עצובים לשמוח.
רגע, אבל למה הם לא הסתפקו להגיד שהם משמחים אחרים? למה היה חשוב לציין שהם בעצמם שמחים? .... נגיע עם הילדים להבנה שבשביל להקרין שמחה החוצה, קודם
כל אנחנו צריכים לרכוש לעצמנו ראייה חיובית ואז אפשר לדבק אחרים בשמחה שלנו.[/right] [right]הקלטה של צחוק: (5 דקות)[/right] [right]המדריכה אומרת לחניכים: חניכים יקרים, אני צריכה את העזרה שלכם. אני רוצה להשמיע לכם קטע רציני שמסכם את מה שלמדנו עד עכשיו. נדגיש שחשוב לשמור על
רצינות ולא לצחוק, כי האווירה והריכוז מאד חשובים להבנת הקטע. כשישתרר שקט, נפעיל קטע אודיו של צחוק מתגלגל . יש לשער שתוך זמן קצר החניכים יצחקו,
או לפחות יחייכו חיוך רחב. [/right] [right]נשאל: למה צחקתם? אמרתי לא לצחוק!…[/right] [right]-אבל מה לעשות, אי אפשר להישאר אדישים… צחוק זה משהו מדבק[/right] [right]
סיום: (5 דקות)
דסי רבינוביץ חוותה משהו מאוד קשה, מחלה קשה וטיפולים מעייפים ומתישים. אבל דסי, מלמדת אותנו איך לשמור על השמחה גם
במצבים הקשים. לדעת לשמוח בדברים הטובים שלנו גם כשיש דברים לא נעימים. עוד משהו
שדסי לימדה אותנו- לשמח אחרים באופן הכי פשוט וקל. לשאול לשלומו של חבר, לפרגן,
לתת מילה טובה, להחמיא. אלו דברים שיכולים להפיץ שמחה לסביבה ולהפוך את המציאות
להרבה יותר שמחה ומחבקת.
נחלק את השיר של דסי "עיגולי השמחה" ונשאל את הילדים מה המסר של השיר? המסר של דסי בשיר הוא שבעזרת השמחה שלנו, אנחנו יכולים לשמח אחרים ולגרום להם לטוב בחיים. איך אפשר לשמח אותם? אפילו בדברים קטנים ופשוטים (מה שאמרנו בסיכום, נותנים לילדים לומר).
משימה- מאחורי הדף של השיר כל אחד כותב מה
הוא מקבל על עצמו לעשות לאחרים כדי לשמח אותם ולהיות שמח יותר.
מה צריך?
כוסות ממוספרות 5
סיכות צבעוניות חבילה
תמונה להקרנה
הקלטה של צחוק בדיסקונקי
דף שיר עיגולי השמחה (קיים באתר)[/right]
[right]בס"ד
[b][u]דסי רבינוביץ- [/u][/b]
[u]מטרות:[/u][/right] [right]· החניכים יבינו את הערך העצום בלשמח אחרים וגם יבינו שדבר זה לא דורש מאמץ רב אלא בעיקר רגישות ותשומת לב.[/right] [right]· החניכים יבינו שהשמחה צריכה להתחיל קודם כל בנו, בראייה חיובית ועין טובה, ואח"כ השמחה קורנת החוצה ומדבקת אחרים.[/right] [right][u]מהלך:
[/u]פתיחה- כוסות
סיפור דסי והקרנת תמונה
סיפור המשמחים
הקלטה של צחוק
שיר עיגולי השמחה וסיום[/right] [right][u]פתיחה: (20 דקות)
[/u][b]משחק-[/b] מתיישבים במעגל. בוחרים בחניך אחד שעומד במרכז המעגל ומנסה להצחיק. כל מי שצחק ממנו, מצטרף אליו ומנסה להצחיק יחד איתו.
המשחק יגמר כאשר כולם בסוף יצחקו או שישאר אחרון שלא צחק בכלל.
[i]שואלת- מה לדעתכם הנושא של הפעילות היום?[/i]
[b]מתודה-[/b] המדריכה מעמידה 5 כוסות ממוספרות. על הלוח נכתוב ממוספר מצבים שגורמים לשמחה-
1.לקבל אלף שח
2.להצליח בכל המבחנים השנה
3.לעזור ולתמוך לילד חולה במחלה קשה
4.להגשים את החלום שלי
5.ניצחון במשחק תחרותי.
כל חניך מקבל 6 חרוזים. בתורות, כל אחד יצטרך לבחור ב3 מצבים (מתוך ה5) שהכי
ישמחו אותו ולחלק את החרוזים לפי היחס הבא- 3 חרוזים למה שיעשה אותו הכי שמח, 2
חרוזים למה שיעשה אותו שמח פחות, חרוז 1 למה שיעשה אותו הכי פחות.
בסוף אנחנו נראה את יחסי החרוזים בכוסות. נפתח דיון על מה באמת נותן שמחה? אבל לא
סתם שמחה- שמחה אמיתית ופנימית. נגיע עם הילדים למסקנה שהשמחה היא מבפנים, היא
יקרה וחשובה. שמחה היא משהו שאנחנו יכולים לספק לאחרים והיא משהו שאנחנו חייבים
לפתח בעצמנו.[u]
מהלך שיעור:
[/u][b]סיפור דסי- עיגולי השמחה (5 דקות)[/b]
נקרין תמונה של דסי. [i]נסביר- היום נכיר אישה מאוד מיוחדת שקוראים לה דסי רבינוביץ'. דסי היתה ילדה מאוד אקטיבית ושמחה. בגיל 17 כשהיא היתה בשיא
הפעילות בביה"ס ובתנועת הנוער היא חלתה בסרטן. היא היתה צריכה לעבור טיפולים
מאוד קשים שמאוד לא נעימים לגוף בניסיון להציל אותה.[/i][/right] [right][i]היא התמודדה עם מחלתה בעזרת שמחה וגם פעלה כדי לשמח אחרים בסביבתה, כדי להמתיק מעט את הכאב והסבל שחוותה בזמן המחלה. היא שינתה את כל האוירה במחלקה
בביה"ח לאווירה שמחה. היא קודם כל אמרה לעצמה שהיא תשמור על שמחת החיים שלה
למרות שקשה לה, ושהיא לא תעצור בזה אלא גם תפעל כדי להמתיק את הכאב של שאר החולים.
דרך התמודדותה המיוחדת, דסי נהייתה ידועה לציבור ע"י כתבות וראיונות בתקשורת
במשך תקופת מחלתה[/i][i].[/i][i] דסי הצליחה לסיים את הלימודים בתיכון ואפילו עשתה שירות לאומי אבל לאחר מכן לצערנו היא נפטרה בגיל 19. דסי היתה דוגמא לשמחה למרות שהיא היתה במצב
הכי קשה. היא הפיצה שמחה בכל מקום ועם כל הקושי היתה הכי שמחה ושימחה אחרים.[/i]
[b]סיפור המשמחים (5 דקות)[/b]
פעם היה רב שהגיע לשוק. הוא שאל שם אדם מאוד חכם: מי מכל האנשים בשוק הוא ראוי לשבח? האיש החכם הצביע על שני אנשים. תהה לעצמו הרב במה עוסקים שני אנשים
אלה...? יש לכם ניחושים ילדים? לבסוף ניגש אליהם הרב ושאל אותם: תגידו, במה אתם
עוסקים? ענו לו: "[i][b][u]בני אדם שמחים אנחנו ומשמחים עצובים."[/u][/b][/i][i] ילדים, מי הבין במה עוסקים אנשים אלו? למה נראה לכם שהם ראויים לשבח? למה מה שהם עשו כ"כ חשוב? נבין יחד עם הילדים [/i]כמה ערך יש לכך שגורמים לאנשים עצובים לשמוח.
[i]רגע, אבל למה הם לא הסתפקו להגיד שהם משמחים אחרים? למה היה חשוב לציין שהם בעצמם שמחים? .... נגיע עם הילדים להבנה שבשביל להקרין שמחה החוצה, קודם
כל אנחנו צריכים לרכוש [/i][i]לעצמנו ראייה חיובית ואז אפשר לדבק אחרים בשמחה שלנו.[/i][/right] [right][i][b]הקלטה של צחוק:[/b][/i][i][b] (5 דקות)[/b][/i][/right] [right][i]המדריכה אומרת לחניכים: חניכים יקרים, אני צריכה את העזרה שלכם. אני[/i][i] רוצה להשמיע לכם קטע רציני שמסכם את מה שלמדנו עד עכשיו. נדגיש שחשוב לשמור על
רצינות ולא לצחוק, כי האווירה והריכוז מאד חשובים להבנת הקטע. [/i][i]כשישתרר שקט, נפעיל קטע אודיו של צחוק מתגלגל . יש לשער שתוך זמן קצר החניכים יצחקו,
או לפחות יחייכו חיוך רחב. [/i][/right] [right][i]נשאל: למה צחקתם? אמרתי לא לצחוק![/i][i]…[/i][/right] [right][i]-אבל מה לעשות, אי אפשר להישאר אדישים[/i][i]…[/i][i] צחוק זה משהו מדבק[/i][/right] [right][u]
סיום: (5 דקות)
[/u]דסי רבינוביץ חוותה משהו מאוד קשה, מחלה קשה וטיפולים מעייפים ומתישים. אבל דסי, מלמדת אותנו איך לשמור על השמחה גם
במצבים הקשים. לדעת לשמוח בדברים הטובים שלנו גם כשיש דברים לא נעימים. עוד משהו
שדסי לימדה אותנו- לשמח אחרים באופן הכי פשוט וקל. לשאול לשלומו של חבר, לפרגן,
לתת מילה טובה, להחמיא. אלו דברים שיכולים להפיץ שמחה לסביבה ולהפוך את המציאות
להרבה יותר שמחה ומחבקת.
נחלק את השיר של דסי "עיגולי השמחה" ו[i]נשאל את הילדים מה המסר של השיר?[/i] המסר של דסי בשיר הוא שבעזרת השמחה שלנו, אנחנו יכולים לשמח אחרים ולגרום להם לטוב בחיים. [i]איך אפשר לשמח אותם?[/i] אפילו בדברים קטנים ופשוטים (מה שאמרנו בסיכום, נותנים לילדים לומר).
משימה- מאחורי הדף של השיר כל אחד כותב מה
הוא מקבל על עצמו לעשות לאחרים כדי לשמח אותם ולהיות שמח יותר.
[u]מה צריך?[/u]
כוסות ממוספרות 5
סיכות צבעוניות חבילה
תמונה להקרנה
הקלטה של צחוק בדיסקונקי
דף שיר עיגולי השמחה (קיים באתר)[/right]