עם ישראל חי!
שמירה עשיתי

כוחה של התייחסות

מסר: ההתייחסות שלנו לאנשים גורמת לתגובות שרשרת.
אמנם כולנו מדריכים חרוצים שמכינים פעולות מראש. אבל תמיד קורה איכשהו שנתקעים בלי פעולה... רגע לפני שהחניכים באים. אז במיוחד בשבילכם מאגר הפעולות הגדול והעדכני בארץ!

כוחה של התייחסות

הודעהעל ידי עדי » 11/04/2014, 00:07

מטרת הפעולה: להעביר לחניכים את כוחה של מחמאה וכוחה של ירידה.
מהלך הפעולה: נותנים לכל חניכה פתק עם דבר להגיד ומציגים הכל יחד לפי הסיפורים.
סיפור 1:
רמי: רוצים שנקבע היום לסרט או לבאולינג?
דני: לדעתי, עדיף סרט.
רמי: מי שאל אותך, ימכוער!
דני נעלב והיה בשקט עד סוף היום.
כשהוא חזר הביתה אמא שלו אמרה לו: "שלום דני, איך היה בבצפר? רוצה משהו לאכול?
דני: מה אכפת לך איך היה?! וחוץ מזה אני בכלל לא רעב!
כשהאבא חזר הביתה עייף הוא ביקש מאישתו: את יכולה בבקשה לעשות קפה?
אישתו: תקח לבד! מה אני המשרתת בבית הזה?
האבא התעצבן אבל הכין לעצמו קפה.
מאוחר יותר האב קיבל טלפון מלקוח נודניק בענייני עבודה: שלום, אני יכול להפריע לך לכמה דקות?
האב: לא! נמאס לי ממך! אתה כל היום מנדנד!
וטורק לו בפרצוף.
הלקוח התרגז מאד.
באותו יום הלקוח מיהר לכנס בירושלים וכשהוא ירד למכונית הוא גילה שמישהו חונה בצורה שחוסמת אותו אז הוא נכנס לאותו והתחיל לצפור.
בעל המכונית הגיע והלקוח התחיל לצעוק עליו: מי לימד אותך לחנות! אתה לא רואה שאתה חוסם אותי!
בעל המכונית: בסדר, תרגע, כולה כמה דקות!
הלקוח: לא זה לא בסדר! ואתה אפילו לא מתנצל!
בעל המכונית: בואנה, כדאי לך להרגע ומהר למה אני בחור עצבני.
הלקוח מעיף לו סטירה ובעל המכונית מוציא סכין והלקוח מוצא את עצמו בבי"ח חולים בגלל איבוד דם מהזרוע. מיותר להוסיף שהלקוח לא הגיע לכנס.

סיפור 2:
רמי: רוצים שנקבע היום לסרט או לבאולינג?
דני: לדעתי, עדיף סרט.
רמי: יופי, רעיון טוב!
דני שמח עד סוף היום.
כשהוא חזר הביתה אמא שלו אמרה לו: "שלום דני, איך היה בבצפר? רוצה משהו לאכול?
דני: היה מצויין ואנחנו הולכים הים לסרט! אבל אני לא רעב, תודה.
כשהאבא חזר הביתה עייף הוא ביקש מאישתו: את יכולה בבקשה לעשות קפה?
אישתו: כן, אין בעיה, איך היה בעבודה?
האבא: היה נהדר חוץ מלקוח מעצבן אחד.
מאוחר יותר האב קיבל טלפון מלקוח נודניק בענייני עבודה: שלום, אני יכול להפריע לך לכמה דקות?
האב: בסדר, אבל רק לכמה דקות.
האב ענה ללקוח והלקוח היה מרוצה.
באותו יום הלקוח מיהר לכנס בירושלים וכשהוא ירד למכונית הוא גילה שמישהו חונה בצורה שחוסמת אותו אז הוא נכנס לאותו וצפר, אבל בצורה רגועה.
בעל המכונית הגיע והזיז את המכונית שלו.
הלקוח אמר תודה ונסע והגיע לכנס בזמן ואפילו הקדים.

סיכום: לפעמים לכמה מילים שאנחנו אומרים למישהו בלי לחשוב יש משמעות גדולה. בסיפור כל אחד התעצבן על אדם אחר רק בגלל שמישהו אחר עצבן אותו וכך נוצרה שרשרת אינסופית. אנחנו צריכים לדעת גם איך לא להתחיל שרשרת כזו וגם איך לעצור אחת. צריך לחשוב לפני שמוציאים מילים מהפה ולפעמים גם אם מישהו היה לא בסדר ודיבר אלינו בצורה לא יפה אפשר להתאפק ולא להתעצבן על מישהו אחר למרות שאנחנו עצבניים.
זה מתקשר גם לפעולה הקודמת. אם כולנו נתחשב יותר באחרים ובמה שאנחנו אומרים להם נוכל לעשות שינוי גדול. כי השינוי מתחיל אצלנו.

1. - שאלי את כולן:  "מה נעשה היום? סרט או באולינג?"
- כשאת שומעת משהי עונה לך: "אני אומרת שכדאי ללכת לסרט", תאמרי בקול מעוצבן: "מי שאל אותך, י'מכוערת!"

2. - כשאת שומעת משהי שואלת את כולן "מה נעשה היום? סרט או באולינג?", אמרי בקול חנוני: "אני אומרת שכדאי ללכת לסרט".
- כשאת שומעת משהי עונה לך: "מי שאל אותך, י'מכוערת!", קומי ולכי בפרצוף מעוצבן.
- כשאת רואה משהי קמה אלייך ושואלת  אותך איך היה בבית ספר, תאמרי לה בכעס: "מה אכפת לך איך היה?!" ותחזרי לשבת.

3. - כשאת רואה משהי קמה, קומי אליה ותאמרי לה בנחת: "היי דנה, איך היה היום בבית ספר?"
- כשהיא עונה לך: "מה אכפת לך איך היה?!" תעשי פרצוף עצבני ותשארי לעמוד.
- כשמשהי אומרת לך: "חזרתי מהעבודה! את יכולה בבקשה להכין לי קפה?",תגידי לה בעצבנות: "מה אני נראית לך?! משרתת?! תכין בעצמך!!" ותחזרי לשבת.

4. כשאת רואה שמשהי חוזרת למקום אחרי שהיא אמרה: "מה אכפת לך איך היה?!", קומי ותאמרי לילדה שעומדת: "חזרתי מהעבודה! את יכולה בבקשה להכין לי קפה?"
- כשהילדה שעומדת עונה לך: "מה אני נראית לך?! משרתת?! תכין בעצמך!!", תתעצבני ותשארי לעמוד.
- כשמשהי עושה צלצול של טלפון ואומרת "הלו, זה שוב אני, הלקוח!" תעני ותצעקי לטלפון דמיוני בכעס, "נמאס לי ממך י'נונדיק!" תנתקי, ותחזרי לשבת.

5. – כשאת שומעת משהי אומרת "מה אני נראית לך?! משרתת?! תכין בעצמך!!" וחוזרת  לשבת. תקומי, תעשי קול של טלפון (ברינג, ברינג) ותאמרי בטלפון: " הלו, זה שוב אני, הלקוח!"
- כשמשהי עונה לך: " נמאס לי ממך י'נונדיק!" תתעצבני, תנתקי, תתחילי לעשות כאילו את נוסעת באוטו ותאמרי: "אני ממהרת לכנס חשוב". תעשי כאילו את נתקלת באוטו שלא נותן לך לעבור ותצעקי בכעס: "הלו הלו!! מי המעצבן שחונה פה ולא נותן לאנשים לעבור!!!???!!"
- כשאת שומעת משהי עונה לך: "חכה שניה, תירגע, אני תיכף בא." תאמרי בעצבנות: "אני ממהר ואין לי זמן לחכות, למה מה תעשה לי?!"
- כשמשהי דוחפת אותך בעדינות, תעשי כאילו זה כאב (תצעקי "איייייי") ותפלי על הרצפה.

6. - כשאת שומעת משהי צועקת: "הלו הלו!! מי המעצבן שחונה פה ולא נותן לאנשים לעבור!!!???!!" תאמרי: "חכה שניה, תירגע, אני תיכף בא."
-  כשאת שומעת משהי עונה לך: "אני ממהר ואין לי זמן לחכות, למה מה תעשה לי?!" קומי, ותדחפי אותה בעדינות. ואז תחזרי לשבת.

7. כשאת רואה משהי נופלת על הרצפה, תעשי קולות של אמבולנס ותקחי אותה משם. ותחזרו ביחד לשבת.

1. - שאלי את כולן:  "מה נעשה היום? סרט או באולינג?"
- כשאת שומעת משהי עונה לך: "אני אומרת שכדאי ללכת לסרט", תאמרי בשמחה: "רעיון נפלא!! היום ב19:00 בקניון".

2. - כשאת שומעת משהי שואלת את כולן "מה נעשה היום? סרט או באולינג?", אמרי בקול חנוני: "אני אומרת שכדאי ללכת לסרט".
- כשאת שומעת משהי עונה לך: "רעיון נפלא!! היום ב19:00 בקניון". תקומי מחייכת ותלכי.
- כשאת רואה משהי קמה אלייך ושואלת  אותך איך היה בבית ספר, תאמרי לה בנחת: "היה ממש נחמד. תודה ששאלת, אמא" ותחזרי לשבת.

3. - כשאת רואה משהי קמה, קומי אליה ותאמרי לה: "היי דנה, איך היה היום בבית ספר?"
- כשהיא עונה לך: ""היה ממש נחמד. תודה ששאלת, אמא" תחייכי ותשארי לעמוד.
 - כשמשהי אומרת לך: "חזרתי מהעבודה! את יכולה בבקשה להכין לי קפה?",תגידי לה: "בשמחה, יקירי", תתני לה כוס קפה דמיונית ותחזרי לשבת.

4. - כשאת רואה שמשהי חוזרת למקום אחרי שהיא אמרה: "היה ממש נחמד. תודה ששאלת, אמא", קומי ותאמרי לילדה שעומדת: "חזרתי מהעבודה! את יכולה בבקשה להכין לי קפה?"
- כשהיא עונה לך: "בשמחה, יקירי" ונותנת לך כוס קפה דמיונית, תחייכי ותשארי לעמוד.
- כשמשהי עושה צלצול של טלפון ואומרת " הלו, זה שוב אני, הלקוח!" תגידי לה בנחת: "שלום, מה שלומך? אני קצת עסוק כרגע אבל אשמח לדבר איתך בערב, יום טוב!". ותחזרי לשבת.

5. – כשאת שומעת משהי אומרת "בשמחה, יקירי!", נותנת למשהי כוס קפה דמיונית וחוזרת  לשבת. תקומי, תעשי קול של טלפון (ברינג, ברינג) ותאמרי בטלפון: " הלו, זה שוב אני, הלקוח!".
- כשמשהי עונה לך: "שלום, מה שלומך? אני קצת עסוק כרגע אבל אשמח לדבר איתך בערב, יום טוב!". תחייכי, תתחילי לעשות כאילו את נוסעת באוטו ותאמרי: "אני ממהרת לכנס חשוב". תעשי כאילו את נתקלת באוטו שלא נותן לך לעבור ותצעקי: "סליחה, של מי המכונית הזו? בבקשה תזיזו אותה."
- כשמשהי באה ומזיזה את המכונית הדמיונית, תאמרי: "תודה, יום טוב גם לך!" תסתכלי בשעון ותאמרי לכולן בשמחה:"יופי, עכשיו יש לי זמן ואפילו אקדים לכנס". ותחזרי לשבת.

6. - כשאת שומעת משהי צועקת: "סליחה, של מי המכונית הזו? בבקשה תזיזו אותה." קומי ותגידי בנחת: "המכונית שלי, סליחה ויום טוב אדוני". ואז תעשי כאילו את נכנסת למכונית ונוסעת משם ואז תחזרי לשבת.
תגיות

תגובה מהירה:

חזור אל פעולות

השארו מעודכנים!